1 клас
Християнська етика
Автор уроку Кашуба Тетяна Степанівна,
учитель української мови та літератури
Джуринської СЗШ І-ІІІ ст.
Заняття 3
Тема: Дні створення
світу. Ангельський світ. Ангел-хранитель. Святкування іменин.
Мета:
- формувати пізнавальні здібності першокласників;
- розвивати інтерес і любов до знань, вчити самостійно і
творчо здобувати нові знання;
- виховувати любов до Ангела-охоронця, до праці та до повсякденного
творення добра.
Обладнання:
Біблія, збірка оповідань, ілюстрації, білий папір, ікона.
Перебіг уроку
І. Організаційний
момент
Привітання
ІІ. Актуалізація
опорних знань і умінь учнів
Використання технології «Робота в парах»
Вчитель ділить дошку на дві частини та просить учнів
назвати предмети, які вони бачать в класі. Або ж принести ілюстрації, об’єднати учнів у три команди. Кожна з яких повинна наклеїти
малюнки відповідно до завдання. В іншій колонці учні наклеюють те, що людина
побачити не може, але знає, що воно існує. Кожна колонка позначена відповідними
позначками: відкриті очі, закриті очі. Представлення робіт.
ВИДИМИЙ СВІТ НЕВИДИМИЙ
СВІТ
Парта
Бог
Дерево Ангели
Дівчинка Святі
Хлопчик
ІІІ. Повідомлення
теми, мети уроку
Отож сьогодні ми вестиме мову про невидимий світ, який не
може побачити людське око, але який існує поряд з видимим світом. Хочеться, щоб
після сьогоднішнього уроку ви стали добрими дітьми, які завжди прийдуть на
допомогу, дітьми, якими завжди пишатимуться їхні Ангели-охоронці.
ІV. Подача нового матеріалу Давайте прочитаємо уривок з
Біблії та станемо свідками створення
невидимого світу, який заселяють Ангели.
Уривок з Біблії
«Створення ангельського світу»
Хто може пригадати молитву до Ангела-охоронця, яку ви
вивчили в дитячому садочку?
Учень: Ангеле-хранителю мій,
Завжди при мені стій.
Рано, ввечері, вдень і вночі
Будь мені до помочі.
Вчитель: Що ви просите в Ангела, коли промовляєте цю молитву?
Для чого ж Господь посилає людині Ангела-охоронця?
Коли у дитини з’являється
Охоронець?
А чи знаєте ви як у нас з вами з’явився Ангел-охоронець? Я вам розповім легенду.
Легенда
Кажуть, коли народжується дитина, Бог посилає до
новонародженого Ангела-охоронця. Уві сні Ангел цілує дитя тричі: в чоло – аби
воно зростало розумним, у личко – щоб було красивим, та у груди – аби мало
здоров’я, любов та доброта вселилися в
його тіло, серце і душу.
Земний янгол
За день до свого народження дитятко запитало у Бога:
- Я не знаю, навіщо я йду в цей світ. Що я повинен
робити?
Бог відповів:
- Я подарую тобі Ангела, який завжди буде поряд з тобою.
Він все тобі пояснить.
- Але як я зрозумію його, адже я не знаю його мови?
- Ангел навчатиме тебе своєї мови. Він буде оберігати
тебе від різних бід.
- Як і коли я повинен повернутися до тебе?
- Твій Ангел скаже тобі все.
- А як звати мого Ангела?
- Неважливо, як його називають, у нього багато імен. Ти
будеш називати його «Мама».
Вправа
«Знайди відмінності»
Вчитель показує учням ікону, на якій зображений
Ангел-охоронець, та пропонує назвати відмінності між звичайною людиною та
Ангелом.
Відповіді учнів: крила, одежа, довге кучеряве волосся,
сяйво над головою…
Оповідання «Як Дмитрик Ангела
шукав»
Сонце зійшло і через відкрите вікно зазирнуло в кімнату.
Його промінці лагідно торкнулися очей Дмитрика і розбудили хлопчика. Він встав,
швидко одягнувся і вибіг на подвір’я вмиватися. Холодна вода із
криниці швидко прогнала дрімоту з його очей.
Бабуся Неоніла підходячи до воріт, Сказала Дмитрику:
- Я йду, а ти залишайся зі своїм Ангелом-хранителем. Бабуся
пішла, і тільки тут Дмитрик збагнув, що він знову не встиг запитати у неї, де ж
цей Ангел, який повинен оберігати його. Поглянув навкруги і побачив, що поряд
нікого немає, і подумав, що Ангел, напевно, хоче з ним погратися в піжмурки, і
пішов його шукати. Де ж він може бути? Проходячи повз умивальник, Дмитрик
помітив, що великий чорний жук борсається у воді і ніяк не може вибратися. «Як
же ти потрапив сюди?» - подумав Дмитрик, підставив жукові широку, подібну на
місточок гілку. Жук виповз на неї, стряхнувся від води, розправив крила і, ніби
дякуючи, полетів у ліс. Хлопчик помахав йому вслід рукою і пішов далі розшукувати
Ангела. Але його ніде не було. Проходячи кущі смородини, Дмитрик почув
жалісливий і тихий м’явкіт. Заглянувши під кущ, хлопчик побачив сусідське
кошеня. «Маленьке, заблудилось, напевно, і дороги додому не знайшло», - подумав
Дмитрик.
- Як же ти одне всю ніч в темноті просиділо? Він взяв
кошеня на руки і побіг до сусіднього будинку. Зайшовши на подвір’я Дмитрик помітив миску з молоком, і посадив поряд з нею
кошеня.
- Пий, маленький, - хлопчик
погладив його, а кошеня вдячно зам’явкало. А де ж Ангел? Дмитрик
пішов до свого будинку. Підійшовши до воріт, він побачив двох маленьких пташок,
які метушились і щебетали біля коріння великого дерева. Підійшовши ближче,
Дмитрик побачив зовсім маленьке пташеня, що випало із гнізда. Птахи-батьки з
тривожним щебетом кружляли над своїм пташеням, не знаючи, як йому допомогти.
Дмитрик подивився вверх і подумав: «Яке високе дерево. Напевно, ця справа буде
важчою, ніж врятувати жука чи віднести додому кошеня». Перехрестився хлопчик,
поклав пташеня за пазуху і зі словами «Господи благослови!» - обережно поліз
вверх. Лізти по дереву було важко, пташеня за пазухою попискувало і щипало
Дмитрика.
«Почекай, не заважай», - шепотів
хлопчик, обережно переставляючи ноги. Ну ось і гніздо. Пройшла мить – і пташеня
сидить у своєму гніздечку, а щасливі батьки з радісним щебетом кружляють
навколо нього.
- Що ти там робиш на дереві? –
почув Дмитрик і побачив, що внизу стоїть бабуся Неоніла.
- Бабусю, бабусю, тут пташеня
упало, - Дмитрик швидко зліз з дерева і підбіг
до бабусі.
- Де ж він?
- Хто він? – питає бабуся.
- Ангел, з яким ти мене залишила.
Бабуся усміхнулась і відповіла…
А про це нехай розкажуть діти,
які прочитали оповідання.
Технологія
«Мікрофон»
Вчитель бере фломастер та
говорить учням, що зараз він перетвориться на мікрофон. Кожен учень озвучує
можливу відповідь бабусі.
Розминка
Учитель читає вірш «Маленькі
молитви маленької дівчинки», а діти виконують відповідні рухи.
Маленькі молитви
маленької дівчинки
Втомлена іду я спатки, Коли я що
зле зробила
Сон стулив вже оченятка. Наді мною білі
крила
Добрий ангеле святий, Ти, як завжди
розпусти –
Тихий сон мені навій. Все пробач і
захисти.
Людмила
Старицька-Черняхівська
Ну що ж, послухаймо іншу історію
про маленького Данилка.
Оповідання «Ангели»
Золотистий вечір. Шестирічний Данилко
малює небо. В небі літають
Ангели. Намалював Ангелів в довгих платтях, з розкинутими
крилами, але раптом почав їх замальовувати синім кольором.
-Ти для чого це, Данилку,
замальовуєш Ангелів? Невже вони тобі не подобаються, чи погано намалював?
-Ангели ж невидимі, - відповів
Данилко.
-Тоді для чого ж ти їх намалював?
-Ну, як же ви не розумієте, -
здивувався Данилко, - Ангели є,
але вони невидимі.
Вчитель: Давайте разом заспіваємо пісеньку Крокодила Гени
«Пусть бегут неуклюжо».
Вчитель: То хто ж скаже, який день, на жаль, буває лише
раз на рік і про це дуже шкодує Крокодил Гена?
Діти: День народження.
Вчитель: Як ви думаєте, День народження та іменини – це одне й те саме свято.
День народження – це день вашого народження, а іменини –
це свято вашого імені. Багато з вас носить ім’я святого, на честь якого вас назвали батьки. Іменини ще називають Днем
Ангела, бо святий чи свята, в честь яких вас нарекли, як і Ангели, оберігають
та допомагають протягом життя.
В День іменин прийнято відвідати храм, щоб помолитися
своєму небесному захиснику. А вдома на іменинника чекає запашний коровай, рідні
та близькі спішать його привітати з Днем Ангела.
Давайте разом привітаємо іменинників.
Вчитель: Пропоную послухати казочку про Ангелів, написану
однією з дівчинкою, вашою ровесницею, з Мурафської школи.
Чому Ангели сумують
Діялось це давно. Жив колись один
хлопчик. Був він гарний, розумний, але злий, впертий і неслухняний. Батьки його
любили, вчили поважати старших, проте щоразу чули про свою дитину тільки
погане: розбишака, грубіян, злючка.
Дивлячись на внука, старенька
бабуся важко зітхала. Одного разу вона йому сказала:
- Якщо не навчишся бути добрим,
чуйним до людей, то пропадеш. Піде від тебе Янгол-охоронець. Зло заволодіє
твоєю душею, виростеш поганою людиною, тоді всі від тебе відвернуться. І ти
залишишся один. Це страшно – не мати друзів.
Задумався хлопчик:
- Який Ангел, який охоронець, де
він? Я його не бачу.
- Ангели – це добрі духи, вони –
невидимі, але завжди біля людини, - сказала бабуся. – Хіба ти не знаєш, що у
тебе є Ангел-охоронець?
- Ні …знаю. Але я його ніколи не
бачив, тому не вірю в його існування.
- Я ж кажу, що вони невидимі, але завжди готові прийти на
допомогу. Їх бачать уві сні лише хороші діти.
Я розповім тобі одну легенду, яку
чула від своєї бабусі, коли була такою, як ти.
Ти знаєш,
що Бог створив світ і дуже його полюбив, а ще більше полюбив людей. Знав він,
що на життєвій дорозі людину підстерігають Труднощі, Злидні, Горе, які хочуть
загубити людську душу, примусити її служити злу. А йому хотілося, щоб люди
служили Добру, були добрими, тому вирішив при народженні кожної людини дарувати
їй світлого, пухнастого Ангела, який буде оберігати і допомагати людині
протягом усього життя у важкі хвилини. Якщо людина добра – Ангел її яскравий з
сяючим пір’ям, а коли зла, брехлива, злодійкувата, грубіянка, лінива, коли
робить погані вчинки, то з її Ангелочка починає опадати пір’ячко, і він буде
хворіти, тьмяніти.
Ангели
часто зустрічаються і дуже пишаються тими, кого оберігають, їх добрими ділами,
вмінням, знаннями, адже це гарні людські вчинки роблять ангельське вбрання ще
яскравішим, ще кращим. Уяви собі сором Ангелів, у яких пір’я брудне, бо кожен
поганий вчинок людини бруднить його, а коли бруду багато – пір’я осипається і
втрачає свій блиск. Ангел втрачає силу і дуже сумує, бо не завжди може
допомогти.
Раз на рік
Ангели приходять до Бога, щоб розповісти про свою людину, про її життя, успіхи,
справи. По пір’ю Бог бачить, що
Ангела людина любить, дослухається до його порад, тому дарує такій людині
вміння, удачу, любов рідних, друзів, здоров’я.
Тьмяних
Ангелів Бог жаліє, дарує новий одяг і просить побути ще один рік з поганою
людиною, може, вона виправиться, стане кращою, добрішою. Коли ж змін на краще
не відбувається, він забирає Ангела, і людина залишається без Божого охоронця.
І все це через свою погану поведінку.
Зразу ж до
неї злітаються слуги Зла: Погані духи, Лінь, Грубість, Брехня, Хвороби.
Проходить
час, і людина стає п’яницею чи злодієм, чи розбійником, стає нікому не
потрібною, її бояться, від неї всі відвертаються. І все це тому, що нікому її
охороняти, допомагати.
- Ой,
бабуню, моєму Ангел очкові, мабуть, теж дуже соромно, - злякано запитав
хлопчик.
- Так,
соромно і навіть дуже, - стиха відповіла бабуся.
- А що слід
зробити, щоб Ангел залишився?
- Зовсім
мало і дуже багато, внучку, - навчися бути добрим і чуйним.
V. Підведення підсумків уроку
Бог послав кожному з нас заступника та охоронця Ангела –
посланця, вісника Божого, які служать Господу та охороняють нас від усякого
зла. Але не всі приймають цей Божий дарунок. Багато діток та дорослих не завжди
дослухаються до підказок Ангелів-охоронців та роблять погані вчинки. Тому
сьогодні ми маємо подружитися з Ангелами. Ви добре знаєте, що друзі часто
розмовляють один з одним та діляться таємницями. Щоб поспілкуватися зі своїм Охоронцем, необхідно
вивчити молитву, яку я вам зараз роздам. Щоб не залишив вас святий захисник,
вивчіть молитву та промовляйте її вранці та увечері. На завершення нашого уроку
давайте разом її прочитаємо.
Молитва до Ангела-охоронця
Ангеле Божий,
Охоронителю мій!
Завжди на сторожі
біля мене стій,
Од зла людського
в час лихий укрий,
Кожної днини,
кожної миті
Будь охороною
тіла й душі.
Отже, не намагайтесь шукати або побачити свого
Ангела-охоронця, лише дослухайтесь до його добрих порад.
Хай добрий Ангел із небес
До Бога всіх вас запровадить
І радість, мир та доброту
У серці кожного запалить.
VІ. Повідомлення домашнього завдання
Намалювати ілюстрацію, або скласти невелику розповідь на
тему «Яким я уявляю свого Ангела-охоронця».
Комментариев нет:
Отправить комментарий